Affiliate marketing: Co to vlastně je?

Lámete si hlavu, co tento krkolomný název znamená? Affiliate označuje další kanál, který lze přidat do marketingového mixu a který vám může pomoci zvýšit výkon vašeho businessu. Je nám ale jasné, že ne všichni mohou být s fungováním tohoto kanálu srozuměni, a tak se na tento způsob prodeje podíváme trochu detailněji.  

Česky bychom jej nazvali jako partnerský prodej, jelikož celý affiliate marketing je postavený právě na provizích z tohoto partnerského prodeje. Jedná se o výkonnostní formu marketingu umožňující platbu za uskutečněnou konverzi. Neplatíte tak za jednotlivé prokliky nebo zobrazení, ale opravdu za nákup.

Jak to funguje?

Affiliate marketing funguje na bázi partnerského prodeje a nejčastěji rozlišujeme tři typy spoluprací:

  • kupónové weby
  • cashback portály
  • obsahové webu, blogy, činnosti influencerů

Jde tedy o činnost, kdy:

  • Na jedné straně je inzerent: např. e-shop, který chce propagovat svůj produkt.
  • Na druhé straně je partner: např. influencer, který chce doporučit produkt lidem a získat z něj provizi. Influencera může nahradit i webová stránka propagující e-shop.

Affiliate funguje pomocí cookies, tedy na stejném principu jako např. remarketing u PPC reklamy. Po kliknutí se zákazníkovi do prohlížeče uloží cookies informace s unikátním ID partnera, se kterým inzerent spolupracuje. Tato informace má určitou časovou platnost (7, 14 nebo třeba 30 dní). Ta určuje, do jaké doby musí dojít k nákupu, aby byla partnerovi připsána provize. Teprve až po dokončení nákupu má partner nárok na provizi. Jde tedy o férové řešení pro obě strany. Pokud vám affiliate partner nepřinese žádnou objednávku, nezíská žádnou provizi.

Má affiliate nějaké nevýhody?

I když to zní pohádkově a jako nejideálnější řešení, tento kanál není vhodný pro všechny. Affiliate marketing se vyplácí hlavně těm, kdo prodávají zboží s co největší marží. Obecně jej pak nedoporučujeme jako výkonnostní řešení pro malé e-shopy. Další překážkou může být implementace softwaru, na kterém affiliate systém funguje, vyhledávání a správa partnerů a řízení celého chodu programu. Tyto kroky ale naštěstí můžeme hlídat za vás! 🙂 Pokud máte zájem o rozjezd affiliate marketingu, neváhejte se na nás obrátit. A pokud se o tomto odvětví chcete dozvědět více, počkejte si na naše další články.